تفاوت ui و ux را بشناسید

در دنیای طراحی و خصوصا طراحی وب اصطلاح Ui و Ux دو اصطلاحی است که بسیار خواهید شنید، ضمن این که برای این اصطلاحات تعاریف مختلفی وجود دارد، در این مقاله قصد داریم شما را با این دو اصطلاح و ویژگی و تفاوت آنها آشنا کنیم . اگر که شماهم با این دو حوزه طراحی تجربه کاربری و طراحی رابطه کاربری آشنایی دارید ولی تفاوت آنها رو نمی دونید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید .

  • UI و UX چیست؟
  • UX طراحی تجربه کاربری
  • UI یا طراحی رابط کاربری
  • تفاوت طراحی تجربه کاربری ux و طراحی رابط کاربری ui
  • شرح وظایف یک طراح تجربه کاربری UXD
  • شرح وظایف یک طراح رابط کاربری UID
  • نتیجه گیری

UI و UX چیست؟

اگر بخواهیم حقیقتا این دو اصطلاح را به درستی متوجه شویم بهتر است که در بحث طراحی تنها به طراحی در یک بخش  مشخص محدود شویم تا تعاریف و مثال‌های دقیق و مشخصی بتوان ارائه داد. در بحث طراحی وب و اپلیکیشن که مهمترین بخش طراحی محسوب می‌شود UI (طراحی تجربه کاربری) و UX (طراحی رابط کاربری) هستند، برای بسیاری از کاربران این سوال مطرح است این دو چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ برای این که بتوانیم دقیق‌تر به این موضوع بپردازیم به این تعاریف دقت کنید.

UX طراحی تجربه کاربری

این عبارت  مخفف عبارت User Experience design  یا طراحی  تجربه کاربری است، و در مفهوم تجربه و احساس کاربران از رویت صفحات وب سایت استفاده می‌شود. در طراحی تجربه کاربری سعی می‌شود که با نگاه کاربر به سایت و خدمات آن پرداخته شود، بنابراین کسی که قصد دارد یک طراح تجربه کاربری یا UX باشد باید نیاز مخاطب و راه های ارتباطی او با سایت را به خوبی بشناسد و از آنها در طراحی موفق بهره بگیرد.

این کار کمک می‌کند تا با طراحی صحیح علاوه بر تامین نیاز و خواسته کاربر با توجه به شناختی که از سلیقه مخاطب داریم بتوانیم او را به سمت هدفی که داریم هدایت کنیم. بنابراین باید گفت که در حقیقت UX نوعی تحقیق و بررسی دقیق است که با یک سری پیشنهاد و راهکار همراه است. وقتی UX موفق عمل می کند عملا به معنای موفقیت در جذب مخاطب و در نتیجه افزایش سوددهی و کسب درآمد خواهد بود.

UI یا طراحی رابط کاربری

این عبارت نیز مخفف عبارت User Interface design یا طراحی رابط کاربری است، همانطور که از نامش پیدا است این مفهوم به ظاهر و خصوصیات قابل لمس و مشاهده محصول اشاره می‌کند، در حقیقت شامل شکل ظاهری سایت یا اپلیکیشن شامل انواع منوها، طبقه بندی‌ها، ماژول‌ها، تصاویر، متن‌ها و … می‌شود و به هر طرحی اشاره می‌کند که با کمک و پیاده سازی آن در سایت بتوانید کاربر را به استفاده از محصول دیجیتال خود ترغیب کنید. در این بخش دو متخصص گرافیست و برنامه نویس Front end با هم همکاری می‌کنند تا UI موفقی را پیاده‌سازی کنند.

تفاوت طراحی تجربه کاربری ux و طراحی رابط کاربری ui

اگرچه بسیاری افراد از این دو واژه به جای یکدیگر استفاده می‌کنند اما همانطور که در تعاریف مشاهده کردید این مفاهیم کاملا از هم جدا و متفاوت هستند. در این بخش به تفاوت‌های عمده UI و UX می‌پردازیم.

– اولین نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که در واقع در طراحی UX شما بیشتر با جنبه‌های روانشناختی کاربر سروکار دارید، این که نیاز او را حدس بزنید و آن محصولی را ارائه دهید که کاربر می‌خواهد، پس شناخت نیاز کاربر در این شکل از طراحی حرف اول را می‌زند. به همین دلیل این نوع طراحی انتزاعی است.

– در عمل می توان گفت که UI بخشی از UX محسوب می‌شود، چرا که می‌توان گفت کل یک محصول UX است و UI بخشی از این فرآیند است که در جهت تامین هدفهای UX مورد استفاده قرار می‌گیرد، به این معنا که هدف اصلی جذب مخاطب و ارائه یک محصول با توجه به نیاز او است و UI کمک می‌کند تا بتوان به کمک طراحی ظاهری و ایجاد یک محصول با کمک ابزارهایی چون تصاویر، ویدئو، دیاگرام و … به این هدف دست پیدا کرد.

– اگر UI به درستی طراحی نشود مطمئنا تاثیرگذاری UX زیر سوال می‌رود، در حقیقت این UI است که می‌تواند UX را به خوبی نمایش دهد، در یک تعریف ملموس‌تر می‌توان گفت که UI جسم یک محصول و UX روح آن را تشکیل می‌دهند.

– در طراحی UI همه چیز بستگی به طراح سایت و سلیقه او خواهد داشت، در حالی که برای داشتن یک وب سایت مطابق با طراحی UX به مخاطب، نیاز او و جلب رضایت او فکر می‌شود.

– نکته مهم بعدی این است که در UI با طراحی سایت و اجرای آن پروسه پایان می‌یابد اما در طراحی تجربه کاربری یا UX نیاز مخاطب و هدف او مدام مورد بررسی قرار می‌گیرد و این فرآیند می‌تواند منجر به تغییرات دامنه دار در UI در  دراز مدت شود.

شرح وظایف یک طراح تجربه کاربری UXD

اگر بخواهیم به شرح وظایف یک طراح تجربه کاربری اشاره کنیم می‌توان به موارد زیر پرداخت:

– بررسی و ریزبینی رفتار کاربر

– انتخاب و بررسی نوع محتوا، متنها، عکس‌ها، محصولات و … در سایت

– تمرکز روی تولید محتوا بر اساس خواسته و نیاز کاربر

– بررسی بخش مارکتینگ و رفتار کاربر

کسی که کار طراحی تجربه کاربری انجام می‌دهد باید با تمام اعضای تیم در ارتباط باشد او ابزارهای آنالیز و تحقیق را در اختیار دارد و مرتبا در حال بررسی میزان موفقیت در ایجاد محصول است.

شرح وظایف یک طراح رابط کاربری UID

– دریافت نقطه نظرهای طراح UX

– بررسی روش‌های دسترسی آسان و کاربردی کاربران به محصول نهایی

– طراحی شکل ظاهری محصول نهایی بر اساس خواسته طراح UX

– کد نویسی رابط کاربری و اجرای نهایی محصول

کدام یک اهمیت بیشتری دارد UX یا UI

درباره این پرسش نمی‌توان به پاسخ دقیقی دست پیدا کرد، این دو مقوله کاملا در هم تنیده و به هم پیوسته هستند، توجه به تجربه کاربری زمانی می‌تواند موفق عمل کند که طراحی رابط کاربری به خوبی عمل کند، عکس این ماجرا هم صدق می‌کند به این معنا که داشتن یک محصول با ظاهر شکیل و زیبا در صورتی که نیاز کاربر در آن تاثیری نداشته باشد بیهوده خواهد بود.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم با بیان ساده و ملموس این دو عبارت تخصصی حوزه وب را برای شما شرح داده و به خوبی هرکدام از آنها را با ذکر مثال معرفی کنیم، همانطور که در بخش قبل هم اشاره کردیم این دو باید به صورت مداوم با یکدیگر در تعامل باشند تا بتوان به یک نتیجه قابل قبول دسترسی پیدا کرد، در حقیقت هر کدام از مفاهیم UI و UX بدون دیگری نمی تواند به تنهایی اهداف سازمانی و کاربری یک محصول دیجیتال مثلا وب سایت یا اپلیکیشن را تحقق بخشد . همچنین اگر دوست دارید تا مقالاتی را در حوزه مارکتینگ و برنامه نویسی مطالعه کنید سری به وبلاگ وبجار بزنید .