سیستم‌های مدیریت محتوا و یا همان cms (content management system) به سیستم‌های نرم افزاری‌ای گفته می‌شود که با استفاده از آن ما قادر خواهیم بود محتوای درون سایتمان را مدیریت کنیم . اگر سایتی دارید که می‌خواهید خودتان مدیریتش را به دست بگیرید بهتر است با سیستم‌های مدیریت محتوا یا CMS بیشتر آشنا شوید زیرا بی شک به کارتان خواهد آمد . در این بلاگ پست ابتدا به این سؤال که سیستم‌های مدیریت محتوا cms چیست ؟ پاسخ خواهیم داد، سپس کاربرانی که جهت مدیریت انواع محتوا وجود دارند را نام می‌بریم، در انتها نیز چند سیستم مدیریت محتوا یا CMS را نام خواهیم برد و درباره هر یک از آن‌ها توضیح خواهیم داد .

سیستم‌های مدیریت محتوا cms چیست؟

در ابتدای این بلاگ پست کمی درباره سیستم‌های مدیریت محتوا و یا CMS گفتیم اما در ادامه می‌خواهیم به صورت کامل‌تر درباره آن توضیح دهیم. سیستم‌های مدیریت محتوا و یا همان cms (content management system) به نرم افزاری گفته می‌شود که وظیفه مدیریت محتوا سایت‌های پویا و یا داینامیک را دارد. شما با کمک سیستم‌های مدیریت محتوا و یا همان cms ها می‌توانید متن‌ها، تصاویر، فایل‌ها و به صورت کلی همه محتواهای درون سایتتان را که نیاز به ویرایش دارند را مجدداً مدیریت کنید.

خوب است بدانید که سایت‌ها به دو دسته داینامیک یا پویا و استاتیک یا ایستا تقسیم می‌شوند.

سایت‌های استاتیک به سایت‌های گفته می‌شود که متن و تصاویر بارگذاری شده درون آن‌ها ثابت است و در زمان طراحی آن‌ها را مشخص می‌کنند. تغییر و ویرایش درون سایت‌های استاتیک تنها از طریق طراح وب سایت امکان پذیر است. اینگونه از سایت‌ها بیشتر مناسب افرادی است که تصمیم ندارند محتوای سایت خود را دائماً تغییر دهند و همیشه محتوای جدید قرار دهند.

سایت‌های داینامیک و یا پویا نیز به آن دسته از سایت‌هایی گفته می‌شود که می‌توان دائماً در حال تغییر هستند و شما به راحتی می‌توانید محتوای درون آن را مدیریت کنید. CMS ها دقیقاً برای کمک به مدیرانم وب سایت‌های پویا آمده‌اند، آن‌ها نرم افزارهایی هستند که می‌توان با استفاده از آن سایت‌های داینامیک را مدیریت کرد، مهم‌ترین ویژگی آن‌ها نیز داشتن پایگاه داده یا database است. در سایت‌های داینامیک طراح سایت، وب سایت را طراحی و در اختیار صاحب آن قرار می‌دهد و از آن پس صاحب سایت بدون داشتن آگاهی زیاد درباره برنامه نویسی می‌تواند آن را به راحتی مدیریت کند.

کاربران زیر افرادی هستند که می‌توانند انواع محتوای سایت‌ها را با کمک CMS ها مدیریت کنند:

  • مؤلف و یا نویسنده محتوای وب سایت، این افراد مسئول ایجاد محتوا و مدیریت آن هستند.
  • Editor و یا ویرایشگر، این افراد نیز مسئول ویرایش محتوا و رساندن پیام آن به افراد هستند.
  • ناشر که وظیفه آن نشر محتوا است.
  • مدیر و یا ادمینستراتور که باید مدیریت کند و دسترسی کاربران به فیل‌ها و قسمت‌های مختلف را مشخص کند.
  • کاربر سایت و یا استفاده کننده آن که به فردی گفته می‌شود که بعد از انتشار مطالب و یا به طور کلی داده‌ها درون سایت آن‌ها را مشاهده می‌کند.

سطح دسترسی‌های مختلفی را می‌توان برای این افراد مشخص کرد و این کار تنها از طرف مدیر اصلی امکان پذیر است.

CMS ها به طور کلی به دو دسته کدباز و SAAS تقسیم می‌شوند. سیستم‌های مدیریت متن باز به /آن دسته از سیستم‌هایی گفته می‌شود که رایگان هستند و کدهای آن قابل دسترسی و تغییر است. با کمک این سیستم‌ها می‌توانید هر تغییری که می‌خواهید را بر روی آن‌ها اعمال کنید.

سیستم‌های مدیریت محتوای اشتراکی یا SAAS نیز نوعی دیگر از این سیستم‌ها هستند که با نام سرویس اشتراکی نیز آن را می‌شناسند. این نوع سیستم‌های مدیریت محتوا اجازه دسترسی کاربران به کدها را نمی‌دهد. کارکرد آن‌ها نیز بسیار شبیه به سیستم‌های مدیریت متن باز است. هزینه این گونه از سیستم‌ها نیز به شکل ماهانه، سالانه و یا بسته‌ای حساب می‌شود .

در ادامه چندتا از نرم افزارهای سیستم مدیریت متن باز را معرفی خواهیم کرد و درباره هر یک از آن‌ها توضیحاتی خواهیم داد.

وردپرس (WordPress)

می‌توانم با جرئت بگویم که این نرم افزار یکی از معروف‌ترین نرم افزارهای سیستم مدیریت محتوا است. طبق آمارهای به دست آمده بیشتر از شصت میلیون از سایت‌های جهان با کمک این نرم‌افزار مدیریت می‌شوند. در ابتدا وردپرس یک وبلاگ ساز بود اما با گذشت زمان فعالیت خود را افزایش داد و اکنون بهترین CMS شناخته می‌شود. در ادامه به برخی از حسن‌های این نرم افزار مدیریت محتوا اشاره خواهیم کرد.

  • حجم کمی دارد
  • کاملاً رایگان است
  • نصب و راه اندازی آن با سرعت بالایی انجام می‌شود
  • افزونه‌های زیادی دارد
  • با موتورهای جستجو سازگاری دارد و کاملاً بهینه است

اگر تصمیم دارید سایتی محتوا محور و یا یک سایت خبری راه‌اندازی کنید وردپرس یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما است.

دروپال (Drupal)

سیستم مدیریت محتوای دروپال نیز یکی دیگر از CMS هایی است که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم. این سیستم مدیریت محتوا نصبت به وردپرس کاربران بسیار کمتری دارد اما طراحان حرفه‌ای یکی از بهترین مخاطب‌های این سیستم هستند. طراحان حرفه‌ای به این دلیل از این سیستم استفاده می‌کنند که قالب‌های آماده آن بسیار کم است و برای زیاد کردن قالب‌ها نیز نیاز به تخصص بالایی است که تنها طراحان حرفه‌ای از پس آن بر می‌آیند. در ادامه مزیت‌های این سیستم را برمی‌شماریم:

  • کاملاً قابل توسعه دادن است
  • سرعت نسبتاً خوبی دارد
  • امنیت زیادی دارد
  • پشتیبانی بسیار خوبی دارد

اگر به عنوان یک فرد مبتدی شروع به کار کرده‌اید دروپال گزینه مناسبی برای شما نیست، اما اگر حرفه‌ای هستید با دروپال می‌توانید یک سایت قوی و امن داشته باشید.

جوملا (Joomla)

می‌توانیم این سیستم مدیریت محتوا را یکی از اصلی‌ترین رغیب‌های وردپرس معرفی کنیم. این CMS در سال 2001 ارائه شد. این سیستم مدیریت محتوا علاوه بر اینکه برای سایت‌های محتوا محور مناسب است برای سایت‌های فروشگاهی نیز گزینه مناسبی است. این سیستم مدیریت محتوا نیز دارای ویژگی‌های زیر است:

  • نصب و راه اندازی آن با سرعت بالایی انجام می‌شود
  • کاملاً رایگان است
  • بیشتر از شش هزار افزونه دارد

از جوملا می‌توانید برای همه کسب و کارها استفاده کنید. البته قابل ذکر است که سیستم کاربری آن کمی پیچیده است و ممکن است کار با آن برای افراد مبتدی کمی دشوار باشد.

در این مطلب به چه موضوعی پرداختیم؟

در بلاگ پست بالا در رابطه با سیستم مدیریت محتوا و یا CMS صحبت شده است. همان‌طور که در ابتدا نیز گفته شد این سیستم به نرم افزارهایی گفته می‌شود که می‌توان با کمک آن محتوای سایت را ویرایش و مدیریت کرد. در انتهای این بلاگ پست نیز سه تا از محبوب‌ترین CMS ها را نام بردیم و درباره هر یک از آن‌ها کاملاً توضیح داده‌ایم . امیدوارم که به خوبی با این نوع از سیستم-های مدیریت محتوا یا CMS آشنا شده باشید .