بازاریابی محتوایی چیست ؟
بازاریابی محتوا یک رویکرد بازاریابی استراتژیک است که متمرکز بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند ، مرتبط و سازگار برای جذب و حفظ مخاطب هدف کسب وکار شما است .
یا در یک تعریف ملموس تر بازاریابی محتوایی را اینطور تعریف می کنیم که یک روش بازاریابی برای ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند ، مرتبط و سازگار برای جذب و به دست آوردن مخاطبی است که برای ما اقداماتی در جهت سود آوری بیشتر انجام می دهد .
بازاریابی محتوایی برای کسب وکار ها را اینطور می توان معنی کرد که شما به جای اینکه محصولات یا خدمات خود را تنوع دهید و از آنها برای ترغیب مشتریان استفاده کنید ، محتوای واقعاً مرتبط و مفیدی را در اختیار مشتری و مشتری خود قرار می دهید تا به آنها در حل مشکلات کمک کند. این موضوع به آنها این انگیزه را می  دهد که خود به سمت شما بیایند .
تحقیقات سالانه نشان می دهد که اکثر بازاریابان از بازاریابی محتوا استفاده می کنند . در واقع ، توسط بسیاری از سازمان های برجسته در جهان ، از جمله P&G ، مایکروسافت ، سیسکو سیستمز ، و … استفاده می شود . همچنین توسط مشاغل کوچک و فروشگاه های یک نفره در سراسر جهان توسعه و اجرا شده است. چرا؟ چون بازاریابی محتوایی است که کار می کند .
بازاریابی بدون محتوای عالی غیرممکن است .
صرف نظر از اینکه از چه نوع تاکتیک های بازاریابی استفاده می کنید ، بازاریابی محتوا باید بخشی از روند شما باشد ، نه چیزی جداگانه. بازاریابی با کمک محتوای با کیفیت ، بخشی از انواع بازاریابی است .

فهرست :
1. بازاریابی محتوایی چیست ؟
2. مقدمه
3. انواع بازاریابی محتوایی
4. قالب های تولید محتوا در بازاریابی محتوایی
5. مزایای بازاریابی محتوایی
6. نتیجه گیری

انواع بازاریابی محتوایی :
1. بازاریابی در شبکه های اجتماعی : استراتژی بازاریابی محتوایی قبل از استراتژی شبکه های اجتماعی شما است.
2. بازاریابی محتوا برای سئو: موتورهای جستجو به کسب و کارهایی که محتوای با کیفیت و ثابت منتشر می کنند پاداش می دهند و این پاداش معادل هزاران مزایایی است که به لطف بازاریابی محتوایی درست برای سایت به دست می  آید .
3. بازاریابی محتوا برای روابط عمومی: استراتژی های موفقیت آمیز روابط عمومی به مسائلی که خوانندگان به آن اهمیت می دهند و نه تجارت آنها رسیدگی می کنند .
4. بازاریابی محتوا برای تبلیغات PPC: تبلیغات PPC که اختصار ( Pey Per Click ) می باشد ، یکی از روش های بازاریابی است که در آن هر مجموعه ای به ازای هربار کلیکی که توسط مخاطب بر روی لینک تبلیغات انجام می شود هزینه پرداخت می کند . از این روش برای معرفی سریع تر برند و ترغیب کاربران به ورود به وب سایت شما و انجام اقدامی مانند خرید محصول ، استفاده می¬ شود . برای کار PPC ، شما به محتوای عالی پشت آن احتیاج دارید . در واقع محتوا است که افراد را ترغیب میکند تا از سایت شما دیدن کرده و برند شما را به آنها معرفی می کند .
5. تولید محتوا برای بازاریابی ورودی: محتوا برای هدایت ترافیک ورودی به سایت باید مطابق اصول باشد تا کاربران جامعه مخاطب کسب¬وکار شما را هدف قرار داده و آنها را وارد قیف بازاریابی شما کند . در واقع این مرحله اولین پله است و محتوای بازاریابی شما نقش اولین گام را بازی می کند .
6. استراتژی محتوا در بازاریابی محتوایی : اهمیت داشتن استراتژی محتوا برای بازاریابی بیشتر از هر بخش دیگری است. در واقع شما برای داشتن یک بازاریابی محتوایی حرفه ای به استراتژی حرفه ای نیاز دارید تا همه چیز مطابق اصول جلو رفته و این محتوا شما را به اهداف و چشم انداز هایی که برای کسب وکار خود در نظر می گیرید برساند .

بازاریابی محتوایی با تلاشهای سنتی بازاریابی محصول متفاوت است . بازاریابی محتوا شامل مواردی مانند مقالات آموزشی ، کتاب های الکترونیکی ، فیلم و وبینار است که به سوالات خاصی که مردم دارند پاسخ می دهند و مواردی را که نمی توانند در جای دیگری پیدا کنند را برای آنها فراهم می کند .
این بهترین راه برای تبدیل شدن محصول یا خدمات شما ( صرف نظر از اینکه خارق العاده هستند یا یک محصول وخدمت معمولی را ارائه می کنید) به یک برند متفاوت است که میان رقبایش متمایز به چشم می آید .
با تبدیل شدن به یک منبع و مرجع معتبر در مورد موضوعاتی که برای مشتریان بالقوه شما مهم است یا به آنها نیاز دارند ، به احتمال زیاد کسب وکار شما توسط مخاطبان مناسب کشف می شود و وفاداری و اعتماد آنها را جلب می کند . این وفاداری و اعتماد ، برند شما را قادر می سازد روابط مشتریان با خود را تقویت کند و این یکی از معیارهای کلیدی است که منجر به سود دهی بیشتر و صدها مزایا می شود .

برخی از قالب ها برای تولید محتوا در بازاریابی محتوایی :
اینفوگرافیک ها : اینفوگرافیک ها به طور کلی گرافیک های عمودی بلند و طولانی¬ای هستند که شامل آمار ، نمودار ، متون کوتاه ، عکس و سایر اطلاعات هستند . در واقع در اینفوگرافیک ها با کنارهم قراردادن محتوای متنی و تصویری و استفاده از هر دوی اینها ، انتقال اطلاعات صورت می¬گیرد .
از اینفوگرافیک ها در بازاریابی محتوایی برای رسیدن به اهداف مختلفی مانند اطلاع رسانی اخبار و وقایع ، انتقال سریع اطلاعات ، آموزش های مختصر و مفید ، نتایج یک تحقیق یا آزمایش علمی ، نظرسنجی ، نقشه و مسیریابی ، جمع بندی اطلاعات در یک فضای کم و … استفاده می¬ شود .
اهمیت استفاده از اینفوگرافیک¬ ها به این دلیل است که 65% مخاطبین سبک یادگیری بصری دارند و مغز انسان اطلاعات تصویری را 60000 برابر نسبت به متن سریع تر پردازش می¬کند .

صفحات وب : بازاریابی محتوا برای طراحان وب مهم است چون مانند بسیاری از کسب وکار های آنلاین ، طراحی وب اگر طبق اصول نباشد مشابه یک بازار شلوغ به نظر می آید. بنابراین اگر میخواهید در این بازار و میان رقبا موفقیت خود را رقم بزنید باید راهی برای برجسته شدن پیدا کنید . بازاریابی و تولید محتوا در کنار اصولی که تجربه کاربر از ورود به وب سایت شما و حتی خرید یا استفاده از خدمات را دلپزیر می کند همان چیزی است که برای برجسته شدن به آن نیاز دارید .

پادکست ها : این روزها پادکست ها بیش از پیش در میان مردم از محبوبیت و نفوذ برخوردار هستند . این نفوذ خارق العاده در میان مردم باعث می شود تا مردم از پادکست ها در در حوزه های گوناگون و در روزمره شان استفاده کنند . پادکست ها می توانند آموزش دهند ، مردم را سرگرم کنند ، به سرعت اطلاع رسانی کرده و اطلاعاتی را انتقال بدهند .
مهم نیست که حوزه کسب وکار یا فعالیت شما چیست ، با داشتن ایده های خلاقانه شما می ¬توانید برای مجموعه خود ، محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید پادکست های باکیفیت درست کنید . پادکست ها حتی قابلیت این را دارند که لبخند بر روی کاربر بنشانند ، احساسات او را هدف بگیرند و برای آنها الهام بخش باشند . همه چیز به کیفیت محتوای تولیدی شما بر می گردد .
امروزه بازاریابی محتوایی یکی از کاربردی ترین ، موثر ترین و مفید ترین استراتژی های بازاریابی است.

مزایای بازاریابی محتوایی :
1. محتوای باکیفیت در سایت :
اهمیت این موضوع در نگاه اول کم به نظر می آید اما اختصاص زمان بیشتر صرف بازاریابی محتوایی باعث می¬شود محتوای بیشتری در سایت خود داشته باشید . این بدان معناست که مشتریان شما دلایل بیشتری برای برقراری ارتباط ، فرصت های بیشتری برای آشنایی با نام تجاری شما و اعتماد بیشتر خواهند داشت که منجر به افزایش نرخ تبدیل خواهد شد .
با داشتن محتوای عالی ، کاربران شما مدت زمان بیشتری را در سایت شما سپری می کنند و این همیشه چیز خوبی است .
2. برجسته شدن در موتور های جستجو :
هر پست جدیدی که به وبلاگ خود اضافه می کنید صفحه جدیدی است که گوگل قصد دارد مطالب آن را بررسی کرده و فهرست بندی کند .
صفحات بیشتر همیشه با بازدید بیشتر همراه نیستند ، بلکه داشتن صفحاتی با کیفیت بیشتر فرصت بیشتری را برای رتبه بندی جستجو توسط موتور های جستجوی گوگل به شما می دهد.
اگر برای ارتقا کیفیت خود استراتژی مناسبی داشته باشید و از نکات کلیدی مثل استفاده از کلیدواژه ها و موضوعاتی که مشتری های مرتبط به شما آنها را بیشتر دنبال می کنند در محتواهای خود استفاده کنید ، دسترسی بهتری به جامعه هدف کسب وکار خود خواهید داشت .
3. مرجع دامنه بالاتر :
نوشتن محتوای بیشتر و باکیفیت تر بالاتر باعث افزایش درک ، اقتدار ، ارتباط و اعتماد کاربران به سایت شما می شود. اگر محتوا های تولیدی شما ، پیوند های ورودی و خروجی بیشتری را از دیگر سایت ها و وبلاگ ها به¬دست آورند ، اقتدار دامنه وب سایت شما افزایش می یابد .
این مزیت حاصل تولید محتوای اصولی طبق بازار یابی محتوایی است که نشان می دهد هرچه درجه دامنه سایت شما بالاتر باشد یعنی ارتباط بیشتر و بهتری با رتبه بندی جستجو دارد .
بنابراین هرچه محتوایی با کیفیت بیشتر تولید کنید ، دید جستجوی ارگانیک بیشتری را در تمام نقاط سایت خود کسب خواهید کرد .
4. ترافیک ارجاعی بیشتر :
وقتی به عنوان مهمان در انتشارات خارجی ( وب سایت هایی جز سایت خود ) شرکت می کنید ، این امکان را خواهید داشت که به سایت خود پیوند دهید . این کار را در سایت های معتبر که بازدید بالایی هم دارند انجام دهید . تنها یک پست مهمان می تواند هزاران بازدیدکننده جدید از سایت آنها را به سایت شما دعوت کند .
5. ترافیک اجتماعی و دنبال کنندگان بیشتر :
برای افزایش میزان بازدید مخاطبان با محتواهای شما ، در بازاریابی محتوایی یک روش مرتبط با شبکه های اجتماعی وجود دارد . برای افزایش میزان مواجهه ، محتوای خود را در شبکه های اجتماعی کسب وکار های خود بارگزاری کنید .
اگر این کار را انجام دهید ، کاربران بیشتری مطالب شما را می بینند و می خوانند . به علاوه کاربران این فرصت را هم دارند که محتوای شما را تنها با چند حرکت ساده با دوستان و دنبال-کنندگان خود به اشتراک بگذارند . این موضوع باعث افزایش حلقه مخاطبان پیرامون شما می-شود . با ادامه این روال بازاریابی محتوایی ، دنبال کندگان بیشتری را در شبکه های اجتماعی کسب خواهید کرد و از رسانه های اجتماعی بازدید بیشتری را به وب سایت خود ارجاع خواهید داد .
6. افزایش پتانسیل شما در بدست اوردن اهداف اصلی :
محتوای درگیر کننده باعث افزایش پتانسیل شما در رسیدن به اهداف اصلی در کسب و کارتان می شود . محتوایی که به مخاطب کمک و اطلاع رسانی می کند و برای او ارزش آفرینی می کند از ارزش بالایی برخوردار است . پس محتوای خود را با درایت تولید کنید و همه چیز را به دست بازاریابی محتوایی بسپارید .
7. ارتقا شهرت برند :
شهرت برند شما با بازاریابی محتوا بهبود می یابد . وقتی مخاطبان مطالب شما را بخوانند ، در حال ایجاد برداشت از نام تجاری شما خواهند بود . اگر آنها آنچه را بخوانند مفید ، آموزنده یا روشنگر باشد ، بیشتر به نام تجاری شما فکر می کنند . علاوه بر این ، اگر آنها ببینند که محتوای حرف های شما در منابع خارجی ( سایت های دیگر ) منتشر شده و در صفحات اجتماعی یا جاهای دیگر به چشم شان بخورد شما را به عنوان یک مرجع و منبع معتبر در حوزه تان شناسایی می کنند . این رفتار منجر به ارتقا جایگاه کسب وکار شما و برندینگ می شود .
8. ایجاد وفاداری در روابط با مشتریان :
شهرت بیشتر برند که در قسمت قبل به آن پرداختیم ، می تواند به میزان شناخت شما از مشتریان و مخاطبان کمک کند . بازاریابی محتوایی همچنین می تواند وفاداری و نزدیکی روابط شما با مشتری را افزایش دهد . اگر آنها به عنوان منبع اصلی به شما اعتماد کنند و شما را در حوزه خود از بهترین ها ببینند ، وفاداری آنها تا زمانی که محصولات شما را خریداری کنند تضمین می¬شود .
9. پناسیل تولید محتوا به¬صورت نامحدود :
در بازاریابی محتوا هیچ محدودیتی از بابت حوزه فعالیت شما و یا صنعتی که در آن مشغول هستید وجود ندارد . به معنی واقعی کلمه هر صنعتی می تواند از انواع قالب های محتوا تحت یک استراتژی اصلی استفاده کند . برای این کار استراتژیست های محتوایی به کمک شما می آیند تا استراتژی حرفه ای را برای عناوینی که قصد دارید تا به آنها بپردازید و چشم انداز هایی که به دنبال بدست آوردن شان هستید ، تدوین کنند .

10. کاهش هزینه های بازاریابی :
بازاریابی محتوایی فقط به زمان نیاز دارد . این روش مقرون به صرفه و اثربخش بازدهی چند برابری نسبت به سایر روش ها دارد . البته در چند ماه اول استراتژی بازاریابی محتوا ممکن است نتیجه چندانی نداشته باشد ، اما چند ماه پس از آن شاهد رشد بیشتری خواهید بود . در صورت استمرار و رعایت نکات کلیدی ، بازده و سرمایه شما به راحتی به طور مداوم چند برابر خواهد شد .

بازاریابی محتوایی ارزان ، ایمن و در دسترس در هر صنعت است و در بسیاری از زمینه ها مفید است . پس هرچه زودتر شروع به سرمایه گذاری در آن کنید و در نهایت نتایج بهتری را بدست خواهید آورد.
هدفتان هرچه که هست ، چه افزایش نرخ تبدیل ، افزایش ترافیک ، یا بهبود روابط با مشتریان کافی ست استراتژی اصولی خود را تدوین کرده و تولید محتوا را آغاز کنید .
استراتژیست و کارشناسان ما در حوزه تولید محتوا در وبجار آماده همراهی شما در این مسیر هستند . برای درخواست تولید محتوای کسب وکار خود و انجام کلیه خدمات بازاریابی محتوایی ، با ما در تماس باشید .